Detail of Sessions
Conference overview and detailed information about the tutorials and the
workshops is available from the left menu.
Regular Sessions
Regular session 1: Language Technology (Tuesday, 11:30-13:00)
Chair: Joyce Tokar |
Domenik Pavletic, Markus Voelter, Syed Aoun Raza, Bernd Kolb,
and Timo Kehrer | Extensible Debugger Framework for Extensible Languages |
Husni Khanfar, Bjorn Lisper and Abu Naser Masud |
Static Backward Program Slicing for Safety-Critical Systems |
Geoffrey Nelissen, David Pereira and Luís Miguel Pinh |
A Novel Runtime Monitoring Architecture for Safe and Efficient Inline Monitoring |
Regular session 2: Real-Time Applications (Wednesday, 14:30-16:00)
Chair: Michael González Harbour |
Juan Zamorano and Jorge Garrido | Schedulability analysis of PWM tasks for the UPMSat-2 ADCS |
Santiago Urueña Pascual, Nuria Pérez Magariños, Bruno Calvo Chevillat, Carlos Flores Ibáñez and Andreas Jung | Guaranteeing timing requirements in the IXV On-Board Software |
Daniel Garrido and Manuel Díaz | Maintenance of Reliable Distributed Applications with Open-Source Middlewares: Fifteen Years Later |
Regular session 3: Critical Systems (Thursday, 11:30-13:00)
Chair: Johann Blieberger |
Andrea Baldovin, Alessandro Zovi, Geoffrey Nelissen and Stefano Puri | The CONCERTO methodology for model-based development of avionics software |
Hana Mkaouar, Bechir Zalila, Jérôme Hugues and Mohamed Jmaiel | From AADL model to LNT specification |
Omar Jaradat, Iain Bate and Sasikumar Punnekkat | Using Sensitivity Analysis to Facilitate the Maintenance of Safety Cases |
Regular session 4: Multi-core, distributed systems (Thursday, 17:00-18:30)
Chair: Alan Burns |
Sebastiano Catellani, Luca Bonato, Sebastian Huber and Enrico Mezzetti | Challenges in the Implementation of MrsP |
Luis Miguel Pinho, Brad Moore, Stephen Michell and S. Tucker Taft | An Execution Model for Fine-Grained Parallelism in Ada |
Jesús Fernández, Héctor Pérez, J. Javier Gutiérrez and Michael González Harbour | AFDX Emulator for an ARINC-based Training Platform
|
Special Session
Advances on Methods (Wednesday, 17:00-18:30)
Chair: Jorge Real
Francisco Sánchez-Ledesma, Juan Ángel Pastor, Diego Alonso and Bárbara Álvarez | A Task-Based Concurrency Scheme for Executing Component-Based Applications
|
Jacob Sparre Andersen | Persistent Containers with Ada 2012 |
Stephen Law, Andrew Coombes, Michael Bennett, Ivan Ellis and Stuart Hutchesson | Effective Worst-Case Execution Time Analysis of DO178C Level A Software |
Industrial Sessions
Ada Applications (Tuesday, 17:00-18:30)
Chair: Ben Brosgol
Philippe Gast and David Lesens | From Ada 83 to Ada 2012
|
Duncan Sands | Automated trading with Ada |
Björn Lundin | WCS – Warehouse Control System in Ada
|
Critical Systems in Industry (Wednesday, 11:30-13:00)
Chair: Jørgen Bundgaard
Angela Wallenburg, Florian Schanda, Stuart Matthews, Alan Newton, Stephen Williams and Neil White | Early Experiences in the Industrial Application of Spark 2014 |
Theodor Norup | System integration in a railway setting |
Jose L. Fernández, Juan López and J. Patricio Gómez | Model Based Engineering of an Unmanned Aerial System |
Tools at Work (Thursday, 14:30-16:00)
Chair: Jean-Pierre Rosen
Ian Broster and David George | Multi-core testing and code coverage |
Barbara Gallina and Luciana Provenzano | Deriving Reusable Process-based Arguments from Process Models in the Context of Railway Safety Standards |
Maurizio Martignano | Source code analysis of flight software using a SonarQube based code quality platform |
Vendor Session
Vendor Presentations (Tuesday, 14:15-15:15)
Chair: Santiago Urueña